Jakie narzędzia są potrzebne do filcowania na sucho?

13-04-2021

Do filcowania na sucho potrzebne są specjalne igły, które mają małe haczyki z zadziorkami. To właśnie te haczyki odróżniają igły do filcowania od zwykłych igieł do szycia. Zamiast gładkiej powierzchni, igły do filcowania mają nacięcia wzdłuż długości, co umożliwia chwytanie i splatanie włókien podczas wielokrotnego nakłuwania materiału czyli wełny. Do filcowanie na sucho idealnie nadaje się wełną zgrzena w błamie, najlepsza wełna Nowozelandzka (27 mic) czy ciensza Australijska (19mic). Do niektórych projektów można też użyć wełnę czesankową Polską standardową lub też inne z naszej oferty. Bardzo często używamy dużo tańszą wełnę naturalną zrzeblinową wewnątrz większych maskotek, lalek czy zwierzątek aby zmiejszyć koszty produkcji. Jeśli filcujemy na styropianie, niezbędne będą różne formy styropianowe (kula, jajko, gwiazdki).

Filcowanie igłą to powtarzalny proces, wymagający wielu nakłuć, aby włókna wełny się połączyły. Aby zwiększyć komfort pracy, można użyć drewniane lub plastykowe uchwyty do jednej lub wielu igieł, co zwiększa wydajność na danej powierzchni i znacznie przyspiesza prace. Warto również zabezpieczyć palce przed przypadkowymi ukłuciami, używając osłon na palce.

Prace wykonane przez: Kulia Art Studio 

Kolejnym niezbędnym elementem jest podkładka, na przykład gąbka do filcowania, która umożliwia swobodne zagłębianie się igły.  W przypadku wykończenia zfilcowanych pracy, potrzebny są rózne dodatkowe materiały: nożyczki, klej, igła do zszywania, elastyczne nici, plastykowe oczka, druciki kreatywne, noski, wełniany filc, tkaniny lub dzianiny.